KONNEKTİF DOKU MASAJI 
   Bu masaj ilk defa Alman fizyoterapist Elizabeth Dicke'nin kendi üzerinde yaptığı bir çalışmayla ortaya çıkmıştır.1929 yılında E. Dicke'nin alt ekstremitelerinden birinde dolaşım bozukluğu teşhis edilmişti ve beline vuran şiddetli ağrıları mevcuttu. Hekimler amputasyonu düşünüyorlardı.
Dicke özellikle pelvis ve sakrum bölgesindeki ağrıları hafifletmek için bu sahalara çekme tarzında manipulasyonlar yaparken gergin elastik olmayan dokular dikkatini çekti. Çekme şeklindeki masaja devam etti ve giderek gerginliklerin azaldığını gördü. Aynı zamanda alt ekstremitesindeki dolaşım bozukluğunda üç ay içinde iyileşme oldu.
Fzt. Dicke bir yıl sonra görevine döndü. Konuyla ilgili olarak çalışmalarını sürdürdü ve refleks masajı üzerine ilk kitabı 1938'de yayınlandı.Konnektif doku masajı her ne kadar konnektif dokuya yapılan bir işlem olsa da esas amacı bu dokuları vasıta olarak kullanarak otonom sinir sisteminde cevap elde etmektir.Teoriye göre; segmental inervasyon nedeniyle, çeşitli iç organlar ve konnektif doku birbirlerine refleks yolla bağlıdır.
 
Dolayısıyla konnektif doku üzerinde yapılacak manipulasyonlar aynı segmentteki organlar üzerinde de etkili olacaktır.Konnektif doku masajı, dolaşım sistemi hastalıkları, iç organ ağrıları, baş ağrıları ve özellikle migren gibi hastalıklarda son derece etkilidir.
 
 
 
 
 
 
REFLEKSOLOJİ MASAJI
 
Ayaklar vücudumuzun aynasıdır prensibinden yola çıkılarak belirginleşen ve uzak doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçasını oluşturan bu masajda ayak tabanında belirli noktalara bası uygulanmaktadır.
Ayakta her bir nokta vücutta belli organ ve dokuları temsil eder. Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Ayakta belli noktalara kişinin verdiği tepkiler göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılır.
Süre yaklaşık 30 dakikadır. Refleksoloji ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır.
 
Özel el ve parmak teknikleriyle refleks noktalarına uygulanan baskı, stresin azalmasını sağlayarak bedende fizyolojik değişikliklere yol açarak vücut fonksiyonlarının normale dönmesi ile insana rahatlama hissi veren bir yöntemdir.